כדורגל

איסקו בדעיכה סולארית

כמו לא מעט מאמנים לפניו, סנטיאגו סולארי הצליח להסתכסך עם אחד הכוכבים בקבוצתו, זה שהיה אמור להושיע אותו, ובמקום – נעלם על המגרש וכנראה גם “זרק” באימון.

אבל איסקו הוא לא הבעיה של ריאל מדריד, וסולארי הלך איתו רחוק מדי.

אמש באנדלוסיה, בניצחון 2-1 על בטיס בחוץ, ריאל חסרה חמישה שחקני הרכב בגין פציעות: קורטואה, קרוס, יורנטה, אסנסיו ובייל. מריאנו, חלוץ החוד היחיד למעט בנזמה, נפצע גם הוא ונעדר. בנוסף, שחקן הרכב נוסף, לוקאס ואסקס, נעדר עקב השעיה.

המצב הזה הביא את סולארי למצב בו הוא צריך להמציא את עצמו ואת תמונת ההרכב מחדש, וכך עשה הארגנטינאי. הוא אפילו עלה, כצפוי, עם מערך של שלושה בלמים, כמי שמנצל את כשירותם של השחקנים הבכירים שלו שאכן בריאים.

אולם, במשחק חוץ שמסומן כקשה גם בעונה טובה (ובטח בעונה קשה), סולארי בחר לספסל דווקא את שני השחקנים הכי יעילים עבורו, שני שחקנים שלא נמצאים בכושר שיא אך ההתנהלות מולם הינה תמוהה: מרסלו ואיסקו.

על הברזילאי אין הרבה מה לומר, למען האמת. במשחקים האחרונים ששיחק הוא היה חסר אחריות מבחינה הגנתית ואנמי מבחינה התקפית. ועדיין, במערך של שלושה בלמים, מול קבוצת אמצע-טבלה שתשחק התקפי בבית, כשמרסלו יכול לעשות במיוחד התקפה, סוף סוף, כמו שהוא ואוהדי ריאל מדריד חולמים – סולארי ספסל אותו. בניגוד לאיסקו, מרסלו צהל על הספסל, הוא בכל זאת הקפטן השני של ריאל, ולא התעסק במרמור. הוא גם כנראה יחזור מול סביליה וסביר שמדובר ברוטציה. רגילון, המגן השמאלי הצעיר, גם לא היה כזה גרוע, אבל עדיין – כשהיריעה קצרה והמצב רעוע – זה דבר מוזר לעשות מצד המאמן.

השאלה האמיתית נוגעת לאיסקו. הרי בחלק ההתקפי לסולארי לא היו כלל אפשרויות.

המערך אותו הוא הציב הוא שלושה קשרי אמצע: קאסמירו, מודריץ’ ו-ואלוורדה, כשויניסיוס ובנזמה נמצאים מעליהם. במילים אחרות, לא רק שסולארי ויתר על התקפה מוחצת בצדדים בצורת מרסלו (קרבאחל אמנם שיחק), הוא גם ויתר על עושה משחק כשלא נתון לו אחד כזה (אפשר להתווכח על זה שמודריץ’ אכן שיחק, אבל צריך להיות עיוור כדי להבין את המשמעות של להציב את ואלוורדה וקאסמירו ביחד לצד הקרואטי, כשבחוד נמצאים רק בנזמה וויניסיוס).

התוצאה הייתה חד-משמעית, זעקתית וכואבת – בטיס החזיקה בכדור 74% מהזמן. ריאל מדריד נגעה בכדור רק 26% מהמשחק. זה נתון פנומנלי, מטורף, בלתי-ניתן לפירוש כפול. לא צריך להיות גאון כדי להגיד עכשיו, איך היה אפשר למנוע את זה, או לפחות לנסות. איסקו.

אז זו הבעיה של ריאל מדריד של סולארי, כלים עוד נשארו לה, גם אם רק הסכין שבגרב, אבל היא לא מנסה, ואת השחקנים קל להאשים, אבל צריך לדעת להאשים גם את המאמן. זו ריאל מדריד של סולארי – לא חדה, לא מתאמצת, לא מנסה. לא רלוונטית ולא קשורה לנעשה על המגרש. גם כשהיא מנצחת – זה כי יש לה עדיין שחקנים ברמה עולמית בהרכב שיכולים בהינד-רגל אחד ב-90 דקות – להבקיע שער (וזה בדיוק מה שקרה אתמול עם השערים של מודריץ’ וסבאיוס).

אז למה סולארי מתנהג ככה לאיסקו? ישנן כמה סברות.

1) יכול להיות שסולארי חסיד סטטיסטיקה, והוא מודע לנתון שכבר פורסם בכל המדיה מאז אתמול: מאז שהפך למאמן ראשי, ריאל מדריד ניצחה 100% מהמשחקים בהם איסקו לא שותף כלל. כשהוא כן שיחק, היא ניצחה בפחות משני-שליש מהם. אם זה העניין, אז יש כאלה שיתמכו בסולארי, וניתן להתווכח על המצב. אבל הוא לא משכנע.

2) איסקו וסולארי רבו על אמת, ריב רציני וקשה. סולארי ידוע בתור “מאמן של צעירים”, אימן את קבוצות הנוער, נושם את ריאל מדריד. כדי להגיע למצב של ניתוק שכזה של שחקן מהסגל, כנראה שמשהו קרה. אז אולי איסקו לא משקיע באימונים, אולי הם התנגחו, ואולי לאיסקו לא מגיע לפתוח בהרכב. אבל זה כבר מרגיש קטן, גחמני, ויותר מהכל: הקבוצה נפגעת ואין בכלל ספק בכך. לא יכול להיות שבראהים דיאז, שחקן בן 19 שהיה בסוף שרשרת המסופסלים של מנצ’סטר סיטי ונקנה רק לפני כמה ימים, מדורג גבוה יותר מאלוף אירופה, מהדריבליסטים הטובים בעולם, שמניע כדור וכבר הביא לריאל מדריד תארים במו רגליו (בצוותא כמובן).

3) זו הוראה מלמעלה. זה פוליטי ומלוכלך אבל זו האפשרות הסבירה ביותר. זה לא שהפסיקו לאהוב את איסקו בן לילה, אלא שהוא שווה הרבה כסף. נראה שפלורנטינו פרס שוב מתכנן לטווח ארוך ובראייה כלכלית. כך, מאותתת ריאל לאיסקו, לאריות היבשת, לשוק עצמו ולעולם כולו – יש לנו עושה משחק מצוין והוא למכירה. יכולות להיות לכך כמה סיבות, אך נראה שמה שמוביל את המהלך, גם כאן, היא פוליטיקה כלכלית.

בינתיים, ריאל מדריד משחקת ללא מוביל כדור, ללא תעוזה, ללא רצון. ללא הספק וללא תעוזה – אין ספק.

אם המצב יימשך כך, קשה לראות איך ריאל מדריד תגיע לאנשהו העונה. היא אולי תצליח לעקוף את סביליה ולהתברג שוב במקום השלישי כמו בעונה שעברה, ואולי גם תגנוב ניצחונות קשים יותר וקלים פחות כל כמה משחקים. היא אולי תגיע לשלב נוקאאוט מאוחר של ליגת האלופות.

אבל בסוף העונה הזו ימשיכו לדבר על רונאלדו ועל זידאן, וסנטיאגו סולארי ינחל כישלון, ויהיה לו בעיקר את עצמו להאשים, גם אם הוראות מלמעלה לכלכו אותו. ניהול המשחק שלו שגוי, איטי ומנותק.

הוא לא ייזכר רק בתור מי שירש את זידאן (ולופטגי) ועשה את זה רע, אלא גם בתור מי שסלל את דרכו של איסקו החוצה.

ואין אוהד של ריאל מדריד שלא אוהב את איסקו.

ואין אוהד של ריאל מדריד שלא יכעס עליו על זה.

Click to comment

Start the discussion at forum.sportenter.co.il

To Top