ברצלונה

ראש בראש ובסוף פפ מנצח – על הפילוסופיה וההבדלים בין גווארדיולה לזידאן

ביום רביעי במשחק בין ריאל מדריד למנצ’סטר סיטי, ידו של פפ גווארדיולה הייתה על העליונה. מנצ’סטר סיטי ניצחה 2:1 את ריאל מדריד במשחק שלא התעלה לרמה גבוהה מבחינת הצופים, אבל מתחת לפני השטח היווה קרב גדול יותר בין שני מוחות כדורגל גדולים בדור החדש של המאמנים.

מן הצד האחד זינאדין זידאן, מאמן יחסית צעיר ביחס לוותק של גווארדיולה, שהפך את הזכייה בליגת האלופות למומחיות חסרת תקדים ומן הצד השני פפ גווארדיולה שמאז שזכה במפעל עם ברצלונה לא הצליח לשחזר את ההישג וזולל בעיקר תארים מקומיים.

הפילוסופיה שעל פיה פפ פועל מוכרת וידועה מראש, הוא עובד לפי העקרונות של ברצלונה (הישנה), והוא מתמחה מאוד בפיתוח השחקנים שלו והתאמה שלהם לשיטה שהוא מאמין בה. לראות את הקבוצות של פפ משחקות זה תמיד תאווה לעיניים, כמה וכמה שחקנים ששיחקו תחתיו העידו שהוא עובד איתם צמוד ועזר להם להשתפר רבות. מנגד כמובן, עומדים גם אלה שלא הסתדרו עמו וטענו שברגע שהוא מסמן מישהו שהוא לא רוצה, הוא נחשב כמחוק.

שני המאמנים היו שחקנים גדולים, מבריקים, עם יכולות מרהיבות, האחד היה עם טאץ’ ייחודי שזיכה אותו בכינוי “הקוסם”. השני עם יכולת מסירה וקריאת משחק יוצאת דופן. שניהם שיחקו בקבוצות גדולות, בתקופת גדולות. פפ היה חלק מקבוצת החלומות של ברצלונה בתחילת שנות התשעים וזידאן היה חלק מקבוצת הגלאקטיקוס של ריאל מדריד וזכה עמה בליגת האלופות כשהוא מבקיע שער שעוד ייזכר לדורות. 

אבל זידאן כמאמן שונה מזידאן השחקן. מן הצד האחד מדובר בפרסונה שקשה לפספס בחדר ההלבשה וניתן לראות שהכריזמה שלו משפיעה על השחקנים, אך בניגוד לפפ אין לו שיטה מובהקת שניתן לזהות והוא מתמחה בעיקר בלייצר התאמות עם השחקנים שיש לו תוך שהוא גורם להם לעבוד ולסמוך על השיטה שלו ואף מספק להם מוטיביציה גבוהה. כשזה מגיע לניהול המשחק ובחירת ההרכבים נראה שזידאן בדרך כלל מגיע עם רעיונות קבועים. נראה שבעת בחירת השחקנים הוא ייבחר באלו שעליהם הוא סומך ולא בהכרח באלה שבכושר הטוב ביותר, ובניהול המשחק עושה רושם שהוא מגיע עם רעיונות מהבית שלא בהכרח מתאימים למהלך המשחק. עם זאת, ואת זה אסור לשכוח לו, דווקא הסיבה הזאת עוזרת לו לעיתים לפגוע עם החילוף הנכון שלפעמים האוהד הממוצע יתקשה לעכל או להבין.

לדו קרב הראשון הגיע פפ בסוג של עמדת עליונות עם קבוצה שרצה ביחד כבר תקופה. מנצ’סטר סיטי אמנם לא חווה עונה גדולה בהשוואה ליריבתה בפרמיירליג ליברפול, אך עדיין מספקת לא מעט תצוגות תכלית שכיף לצפות בהן. פפ החליט שהוא פותח את המשחק בזהירות יחסית ועלה ללא שני הסקוררים הבולטים שלו, סרחיו אגוארו וראחים סטארלינג ואף הציב את גבריאל ז’סוס כשחקן כנף, מה שבעצם הצביע על כך שהוא פחות או יותר החליט לעלות למשחק בלי חלוץ מטרה, דבר שהוא נהג לעשות לא מעט בתקופתו בברצלונה. 

מן הצד שני זידאן הגיע עם קבוצה שעדיין ספק מחוברת וספק אם הוא מצא את השיטה הנכונה לשחק איתה, ואף החליט לפתוח בצורה מפתיעה עם ויניסיוס ג’וניור במקומו של בייל ועם איסקו בהרכב שהוא כבר ניסה לא מעט העונה אך לא תמיד סיפק את הסחורה. מבחינתו המטרה הייתה לנטרל את מרכז המגרש של הסיטי, מה שעבד מצד אחד אבל גם הביא לנטרול מוחלט של חוליית הקישור של ריאל ממשימות התקפיות תכליתיות. בכלל, נראה שתכליתיות התקפית זה משהו שריאל מתקשה לייצר העונה. 

מבחינת פילוסופיית המשחק היה נראה שדווקא פפ הגיע מוכן יותר, הוא הצליח לעשות את מה שעשה כל כך הרבה פעמים עם ברצלונה וניצח את ריאל מדריד בבית שלה. מה שבטוח הוא שהגומלין הולך להיות מעניין מאוד. בסיום המשחק ציין גווארדיולה שריאל תלמד את מה שהוא עשה ושהגומלין יהיה משחק אחר לגמרי, וכאן הוא צודק, למרות שריאל מגיעה ללא הקפטן שלה סרחיו ראמוס שהורחק, והשחקנים של מנצ’סטר סיטי כנראה בהזדמנות האחרונה שלהם בשנתיים הקרובות לזכות במפעל, יגיעו במוטיבציית שיא.

מה שבטוח הוא שהולך להיות מעניין בפרק הבא של קרב הענקים האלה!

To Top