כדורגל

מוחמד סלאח – שובר שיאים

מוחמד סלאח

אמרו לי שהוא רק מהיר, אבל מסתבר שהוא גם דריבליסט לא רע בכלל.
אמרו לי שיש לו רק רגל שמאל, אבל אתמול הוא פתח עם שני שערים ברגל ימין.
אמרו לי שהסיומת שלו בעייתית, אבל הוא מוביל את טבלת הכובשים של הפרמיירליג.

אז אמרו…

כשנפרדתי כאן מקוטיניו כתבתי שאצטרך למצוא קוסם חדש, כדי להתגבר על הקודם. נחשו מה? נראה לי שמצאתי אותו!

אחרי הרביעייה אתמול נגד ווטפורד (הראשון מאז אפריל 2009 להבקיע 4 שערים מ-4 בעיטות במשחק פרמיירליג) קשה כבר להתעלם מהיכולת הקסומה של המצרי, שכבר בחודש מרץ עוקף את כמות השערים שכבשו לואיס סוארז ופרננדו טורס בעונות הטובות ביותר שלהם בליברפול.

נכון, מוחמד סלאח אינו חלוץ, אבל הוא כובש כמו אחד כזה. בעולם שבו מסי ורונאלדו שולטים בענף מעמדות שאינן עמדת החלוץ המרכזי, אולי עדיף להיות כזה – לא חלוץ, לא קשר התקפי, לא שחקן אגף, לרחף מעל כל העמדות. להיות כל כך טוב שפעם אחת אתה באגף הזה, פעם באמצע ופעם אחרת באגף השני. להיות כל כך טוב שהמאמן נותן לך את החופש לחתוך לאמצע מתי שתרצה, כל כך טוב שגם במשחק רע אתה יודע שתשים גול, כל כך טוב כמו הגדולים ביותר? לסלאח אין במה להתבייש, הוא מוביל כרגע את המירוץ לנעל הזהב האירופית ובליברפול לא זוכרים עונת בכורה טובה יותר של שחקן התקפה.

סלאח לוהט העונה, כמו השמש הקופחת של מצרים, ממנה יצא למסע האירופי שלו ב-2012 וכדי להבין כמה מטורפת ההצלחה העכשווית שלו צריך לחזור מעט אחורה.

ב-2011, בזמן המהומות במצרים, במהלכן הסתיים שלטונו של הנשיא חוסני מובראק, המתיחות הגיעה גם לזירה הספורטיבית. באותם ימים שיחק סלאח בקבוצה הצנועה אל-מוקאוולון, אלא שהרגע שבאמת שינה את הקריירה שלו קשור לשני מועדונים מצרים אחרים. ב-1 בפברואר 2012, נערך בפורט סעיד משחק טעון במיוחד בין קבוצות אל-מסרי ואל-אהלי שהסתיים באסון עם מותם של 74 אוהדים. אל-אהלי, מועדון בעל שם עולמי, נתמך לאורך שנים על ידי הממשל השולט ואוהדיה הקיצוניים אף לקחו חלק עיקרי בארגון ובהגנה על כיכר א-תחריר ועל שלטונו של חוסני מובארכ בימים שקדמו לנפילתו. נטען כי מטרת המפגעים מצד קבוצת אל-מסרי, אשר תמכה במתנגדי מובארכ, הייתה לנקום בקומץ אוהדיה הקיצוניים של אל-אהלי.

עקב האירוע הקשה, הכדורגל בליגות המצריות הופסק באופן מיידי (ועד היום משחקי כדורגל במדינה נערכים ללא קהל), כאשר שחקני מפתח במדינה הודיעו שעד שהאשמים במחדל לא יועמדו לדין הם לא יחזרו לשחק במדי הנבחרת. לכן, היה ברור שסלאח, בן ה-19 בזמנו, חייב למצוא את מקומו מחוץ למצרים המתפוררת על-מנת לפרוח ולקדם את הקריירה שלו. למזלו, מהאסון צמחה הזדמנות נדירה. נבחרת מצרים הצעירה יצאה באותם ימים למחנה אימונים הרחק מהבלאגן ששרר במצרים והקבוצה השוויצרית, פ.צ באזל (שכבר רשמה את שמו של סלאח בפנקסים שלה טרם המשחק) הזמינה את המצרים למשחק ידידות. סלאח הבריק באותו יום במדים הלאומיים, הוא נכנס כמחליף במחצית השנייה, הבקיע צמד ועזר לנבחרתו לנצח 3:4. בירידה מהדשא עצרו אותו אנשי ההנהלה השווייצרית והציעו לו להישאר כדי להתרשם מהמקום. בסיומו של שבוע ממנו יצאו מרוצים שני הצדדים, רכשה אותו באזל מקבוצתו המצרית תמורת 1.5 מיליון אירו.

סלאח הצליח לברוח מהבלאגן שהתחולל בארצו וכך בעצם החל המסע האירופי שלו, כל הדרך לליברפול. אך סלאח לא שכח את האסון שהוליד את ההזדמנות האדירה הזו – כשהושאל מצ’לסי לפיורנטינה ב-2015, הוא בחר במספר 74 לזכר אותם אוהדים שנרצחו בפורט סעיד.

כפי שאתם מבינים, סלאח הגיע מלמטה ונעזר בלא מעט מזל על מנת לצאת לליגה של הגדולים. אבל היום הוא כבר לא נותן למזל לשחק בשבילו, סלאח נותן את כל כולו על כר הדשא, הוא רץ לעבר כל כדור שנראה אבוד ומפרגן לחבריו כדי שיפרגנו לו חזרה. ביחד עם פירמינו ומאנה, נוצרה בליברפול העונה שלישייה אדירה שלראשונה מאז 2009, מוליכה את הקבוצה לשלב רבע גמר ליגת האלופות.

כמות התארים האישיים והשיאים ששבר העונה מוחמד סלאח היא פסיכית ונדירה לשחקן בעונתו הראשונה בקבוצת פרמיירליג ולכן אוותר כאן על כתיבת כולם, אבל מה שבעיקר מרשים אותי אצלו הם הצניעות ומוסר העבודה הגבוה. סלאח מאמין שהוא יכול לתת יותר ממה שהוא כבר נותן והוא עובד קשה מאוד על מנת להשיג זאת. בראיון שנתן לא מזמן אמר: “אני נשאר אחרי שכולם הולכים ועובד כשהאימונים מסתיימים בשביל לשפר את אחוז ניצול המצבים שלי. אי אפשר להבקיע עשרה שערים מעשר הזדמנויות – זה פשוט בלתי אפשרי. אני יודע שהחמצתי הרבה העונה, אבל אני מנסה כל הזמן לשפר את זה”.

אוהדי ליברפול (ביניהם אני) כבר מאוהבים במצרי הזה, עדות חיה לכך היא כמות השירים שנכתבו על השחקן בתקופה הקצרה שלו במועדון. לצורך העניין, דניאל סטארידג’ לא זכה אף לא לשיר אחד בזמן שכבש בצרורות למועדון בשנים האחרונות.

הנה אחד מהם:

Mo Salah ,Mo Salah, Mo Salah
Running down the wing
Salah la la la la la la la
The Egyptian king

לחיי שיאים, שערים, בישולים ושאר ירקות נוספים מהמלך החדש של הקופ/מלך מצרים (זה האוהדים באנפילד אמרו, לא אני).

To Top