כדורגל

זידאן בחזרה בריאל – למה מלכתחילה ומה הלאה?

בקיץ האחרון, לבבות נשמטו כשזינאדין זידאן הודיע שהוא עוזב את ריאל מדריד – אחרי שזכה שלוש פעמים ברציפות בליגת האלופות ובעודו המאמן היחיד שעושה זאת. באותו קיץ גם רונאלדו עזב, ופרויקט חדש וצעיר שהיה אמור להתחיל בקול תרועה עם מאמן הנבחרת ז’ולן לופטגי הפך לעונה עגומה ולא עקבית כשממחזור למחזור נראה שלריאל מדריד נשארו הכוכבים אבל אבד האופי. אי אפשר היה להאשים את לופטגי וגם לא את סולארי שהגיע אחריו, למרות שהאחרון התחיל ליצור מתחים בחדר ההלבשה – אם התכוון ואם לא. כשזידאן חזר לריאל מדריד לפני פחות מחודש הלבבות התכווצו מחדש, וכעת לריאל מדריד יש אור בקצה המנהרה. המטרה של הצרפתי היא, בדיוק כמו שעשה בקדנציה הראשונה שלו, לאחות את השברים שהשאירו אחריהם המאמנים הקודמים, להוריד ציפיות מעונה כושלת ובעיקר – להתכונן לעתיד.

 

תכנית גאונית או יותר מזל משכל?

אז מה בכלל קרה שם, בקיץ ההזוי של ריאל מדריד? פלורנטינו פרס אמר שלום לכוכב הגדול ביותר של הקבוצה שלו, אולי אי פעם, כריסטיאנו רונאלדו, ולא הביא לו תחליף. גם זידאן עזב והנשיא המהולל נשאר עם חור גדול בכל אחד מהמקומות החשובים ביותר. המינוי של לופטגי נעשה בצורה, איך לא, עקומה. המאמן הגיע בלב כבד אחרי שפוטר מנבחרת ספרד בעוד שערורייה מוזרה מתוצרת הבירה, ואפשר לומר שעד יומו האחרון היה ניתן להרגיש שהוא נכנס אל הברנבאו ברגל שמאל. גם העזיבה של זידאן לכשעצמה הפתיעה את פרס, אבל הוא היה חייב לפעול מהר ולתמוך במי שהביא לו 9 תארים בפחות משלוש שנים. גם עם המינוי של סולארי, שנעשה מהמותן, היה מלווה בדם, אש ותמרות עשן. עד היום קשה להבין אם זידאן ופרס, ביחד ובנפרד, הגו תכנית גאונית או שנתנו לגורל לשחק בהם. את זידאן היה פשוט יותר להבין, שכן הוא זכה עם ריאל בכל תואר אפשרי (למעט גביע המלך) והצליח להפוך קבוצה טובה – לאחת מהטובות בהיסטוריה. הגיוני שבמצב כזה הוא יבחר לנוח ואפילו “לפרוש בשיא”. פרס, לעומת זאת, ספק נפרד-ספק הופרד מזידאן ומרונאלדו – הוזכר כמי שבעיקר מפנה מקום לתכנית החידוש של הברנבאו שאמורה לעלות הון תועפות, ולכן נפטר מרונאלדו וגם נתן לזידאן ללכת. באותו קיץ הוא גם בקושי ביצע רכש אמיתי וראוי להחלפתן של שתי האגדות. ועדיין, יש שיאמרו שהשניים תכננו את המהלך יחד. יכול להיות שהם חשבו על השובע האדיר של הקבוצה, שקשה להאמין שהייתה יכולה להמשיך באותה המתכונת. זידאן זכה למנוחה ולפרידה ראויה מהכוכבים, שגם החלו להימכר (רונאלדו בראש, בתהליך שימשיך כנראה בקיץ הקרוב), ופרס זכה לחסוך כסף. אם זו אכן גרסה הגיונית למציאות, הרי שהפור מתהפך ונראה שדווקא הבלאנקוס התנהלו נכון בתקופה הזויה שכוללת החתמות של מגנים ושוערים ב-80 מיליון יורו.

אגדה אורבנית

מה שכן אפשר לומר על זידאן, בקלות, הוא שלא משנה לאן זה הולך – מדובר באגדה. הצרפתי התברג בכמה מהתמונות ההיסטוריות ביותר באלבום של המועדון הגדול ביותר, והוא אמון על לא מעט מהצלחותיו. האיש שכבש בוולה בגמר ליגת האלופות ודאג להחזיר אותו עוד (לפחות) שלוש פעמים בתור מאמן – ייזכר לעד בתור אחת מהדמויות החשובות במדריד. אחרי מנוחה בת חצי שנה והתבגרות בתור מאמן – שכבר זכה לעניין אצל לא מעט מגדולות היבשת, זידאן חוזר. הוא יודע שהוא צריך להנחית בברנבאו מספר כוכבים שיאפשרו את ההתפתחות של הסגל שכבר בהחלט אפשר לומר ששבע מהמלאכה. הוא גם יודע בדיוק איפה ישנם הפצעים הפתוחים בחדר ההלבשה והוא מצטיין בלרתום את השחקנים שמעריצים אותו כולם עוד מצעירותם. לא משנה לאן זה הולך, בדיוק כמו בקדנציה הראשונה של זידאן – יש לו בעיקר מה להרוויח. אף אחד לא יאשים אותו בכישלונות של קודמיו והוא מגיע שוב בתור מושיע על סוס לבן. בדיוק באלגנטיות שמאפיינת אותו כל כך…

הלאה לעשור חדש

במשחק החזרה הראשון של זידאן על הקווים, השער הראשון שריאל מדריד המחודשת היה של איסקו המאומלל, מבישול של בנזמה המושמץ. השער השני היה של בייל המושמץ לא פחות, הגיע מבישול של מרסלו העייף. זה לא מקרי. זידאן יודע טוב מאד מה צריך לקרות כדי להרים קבוצה עמוסת כוכבים בחזרה אל הקווים. כל השמות הנוצצים שנזרקו על הקרשים כדי לאפשר תחייה מחודשת של המועדון בחסות הצעירים חסרי המנוח – זוכים לקרדיט מחודש מזידאן, שהעלה אותם לגדולתם המחודשת לפני כשנתיים. זה בדיוק מה שריאל מדריד צריכה – כשהסדר יחזור על קנו והדיווחים הבלתי-פוסקים על הכוכבים שזידאן רוצה לרכוש, יירגעו – ריאל מדריד תישיר מבט הלאה אל העונה הבאה. מה שנותר הוא לאזן את חדר ההלבשה (למשל, להחזיר את רגילון שהתחיל להתפרע במשחקים האחרונים אל הספסל ולהחזיר ביטחון לשחקנים חשובים כמו מרסלו), לסמן מטרות (לנצח את שאר המשחקים בליגה אבל לא לדמיין אפילו אליפות) וכמו כן – לבצע סופסוף רכש אמיתי.

זידאן נקרא שוב להציל את המולדת ויהיה מעניין לראות אותו מניף את הדגל הלבן – הפעם לצד ריאל מדריד בריאה ומנצחת.

Click to comment

Start the discussion at forum.sportenter.co.il

To Top