כדורגל

המושיע של רוסיה?

miranchuk russia

פגרת הנבחרות בדרך כלל נתפסת כמשעממת, כזו שהעניין בה פחות מבחינת האוהדים ומבחינת הקבוצות בדרך כלל חשש שכוכביהם יחזרו פצועים, במיוחד בשלב כה קריטי של העונה.

הפעם לדעתי, פגרת הנבחרות יוצרת קצת יותר עניין בעולם, אנחנו הרי בשנת מונדיאל! עוד פחות מ-3 חודשים לשריקת הפתיחה ברוסיה והסגלים לאט לאט מתחילים להתגבש. אצל כל הנבחרות שעברו שלבי מוקדמות יש כבר הבנה די ברורה לגבי הבחירות לקיץ הקרוב, אך לנבחרת המארחת, שעסוקה בעיקר בהשלמת המתקנים, הזמן נוצל למשחקי ידידות שבדרך כלל לא באמת מהווים מבחן אמיתי לבחינת היכולת. אז איך בכל זאת רוסיה תגיע למונדיאל הביתי? הכסף הגדול של האוליגרכים מצליח לשמור לא מעט כוכבים מקומיים בליגה ועליהם יתבסס הסגל לטורניר.

מאמן הנבחרת, סטניסלב צ’רצ’סוב, יהיה זה שינסה להציג לעולם נבחרת רוסית לוחמנית שתיתן גאווה וסיבות לחגיגה בכיכר האדומה של מוסקבה. את הנבחרת שלו יוביל הקפטן הנצחי של הנבחרת, איגור אקינפייב, שוערה של צסקא מוסקבה, שגם מעל ל100 הופעות בנבחרת, כשבארונו גם 6 אליפויות בליגה המקומית.

שוער יציב זה חשוב, אבל את הניצחונות צריך להביא בשערים, ולרוסיה יהיה שחקן אחד שכדאי לשים לב אליו מאוד בטורניר הקרוב. אלכסיי מירנצ’וק, קשרה התוקף בן ה22 של לוקומוטיב מוסקבה, הוא כנראה השם החם שעדיין לא שמעתם עליו. 4 שערים ב15 הופעות מאז הבכורה בשנת 2015 הם אולי נתון סביר, אך הוא בהחלט השחקן שאמור לעשות את השינוי בהתקפה האדומה.

אז מי הוא בעצם מירנצו’ק? נולד ב17 לאוקטובר 1995, החל לשחק בקבוצת הנוער המקומית בעיר מולדתו, סלאביאנסק- נה- קובאני, בשנת 2008. מהר מאוד הסקאוטים של הגדולות הגיעו לבחון אותו ובשנת 2011 עבר למחלקת הנוער של ספרטק מוסקבה, כבר באותה עונה חצה את הכביש ללוקומוטיב, שם נמצא עד היום ושם קיבל את הבמה הראשונה בבוגרים. משנת 2013 הוא משחק בקבוצה הבוגרת של המועדון והספיק לרשום עד כה 15 שערים ב109 הופעות בליגה.

הופעת הבכורה שלו הייתה כבר בגיל 17, ושנה וחצי לאחר מכן גם עלה כמחליף להופעה בליגה האירופית. ב2015 הגיע ההישג המשמעותי שלו עד כה בקריירה, כשכבש שער אישי בהארכה של גמר הגביע הרוסי, מול קראסנודר, שער שהעניק ללוקומוטיב את הגביע השישי שלהם.

שוויו מוערך ב10 מיליון אירו, ערך שיעלה לא מעט, אם באמת יקבל את ההזדמנות במונדיאל ויצליח להציג את יכולתו. לקשר המחונן יש כמה יכולות שמבדילות אותו מהאחרים, הוא ניחן ביכולת למסירות עומק טובות, למצוא את השחקן שלו בשטח הפנוי, לתת את הפס המדויק לחלוץ. גם הדריבל שלו נחשב לאחד הטובים בליגה המקומית, לראיה השער האישי שכבש בגמר הגביע לפני 3 שנים. כמו כל קשר טכני, הוא אוהב את הכדור, מחפש את הדריבל ומאוד אוהב לבוא מהאגף לכיוון המרכז, כדי לנצל את הרגל החזקה שלו לבעיטה מרחוק.

למרות שלרוסים יש סגל שיכול להפתיע ולהתקדם, יש בעיה אחת לנבחרת המארחת – בעיה גדולה שכנראה היא זו שתמנע ממנה לעשות שמח לקהל המקומי. שחקניה מוכשרים, מקצועניים, אך הרבה מאוד מהשחקנים הרוסים מהר מאוד מגיעים למיצוי ביכולת שלהם, או שלא מצליחים להגיע לפוטנציאל האמיתי שטמון בהם. למה? כנראה שבגלל הכסף הגדול שיש לליגה המקומית להציע. השחקנים מקבלים משכורות מטורפות כבר משלב מוקדם של הקריירה ורבים מהם נשארים בבינוניות, הרי מה רע להם? עתיד כלכלי יש. כבר הרבה שנים שאין לרוסיה כוכב אמיתי, כזה שיצא לאירופה ועשה קריירה מרשימה, כנראה שמאז ארשאבין, הרוסים עדיין מחפשים את המושיע האמיתי. לא מעט שחקנים סומנו כפוטנציאל גדול, רובם נתקעו איפושהו באמצע ואמנם הם כוכבים בליגה המקומית, הם לא מצליחים להרים את הנבחרת למעלה.

גם למירנצו’ק היו אופציות בשנה שעברה לעשות את הצעד הבא, כשהיה לקראת סיום חוזה בקבוצתו, אך בסופו של דבר חתם על חוזה חדש וכבש את לב הקהל. האם עוד כוכב עתידי של רוסיה יישאר רק כפוטנציאל? רק העתיד יקבע.

אתמול הנבחרת המקומית פגשה למשחק ידידות את ברזיל של טיטה, אמנם ללא ניימאר הפצוע, אך לסלסאו לא חסרו כוכבים שהובילו לניצחון קל, המשחק נגמר בתוצאה 3-0 לברזיל. עד לא מזמן, הרבה ברזילאים נהרו למזרח אירופה לכסף הגדול ברוסיה וקצת באוקראינה (בעיקר אצל שחטאר), לאחרונה אנחנו רואים נהירה לכיוון מזרח אחר, מזרח אסיה. הכסף הגדול של סין מוביל לא מעט שחקנים לליגה המקומית, גם לנבחרת ברזיל יש כמה כאלו, או לפחות היו. השם הכי מדובר עליו הוא כמובן אוסקר, שחקנה לשעבר של צ’לסי, שבשיא הקריירה בחר את הכסף וגם לא חשש להצהיר “עשיתי את זה בשביל עתיד משפחתי”. המעבר לשם גרם לכך שהוא איבד את מקומו הבטוח בנבחרת ואפילו סיפק לנו ציטוט ממאמנו טיטה “הוא מאכזב אותי ביכולת, הוא כנראה לא יהיה בסגל לרוסיה בגלל שהוא משחק בסין”.

אז הרוסים לא צריכים את הכסף הסיני, יש להם את שלהם וכנראה שזו הוכחה נוספת לסיבה שהנבחרת לא מצליחה להתרומם באמת. הקריסה ממשיכה ברמת הנבחרת ורוסיה מגיעה במצב מדאיג מאוד לטורניר שהיא מארחת. את שלב הבתים יהיה להם קשה לעבור, אך אולי מירנצ’וק וחבריו יצליחו להתעלות?

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

To Top