ברצלונה

היהלום הצעיר של ברצלונה

אנסו פאטי

התקשורת הספרדית היללה בזמן האחרון את הכישרון הצעיר אנסו פאטי. הילד בן ה-16 זכה כבר להשוואות מול הגדולים ביותר. כולל כישרונות אגדיים כמו פלה, ג’ורג’ בסט ואפילו חברו לקבוצה, הקפטן ליאו מסי.

בתוך כמה שבועות מטורפים, הוא הפך להיות הסקורר הצעיר ביותר בהיסטוריה של ברצלונה, והשחקן הצעיר ביותר של המועדון בהופעת הבכורה שלו בליגת האלופות. הוא היה בהרכב הפותח מול דורטמונד, יחד עם לואיס סוארס ואנטואן גריזמן בהתקפה.

הוא הבקיע כבר בהופעתו השנייה עם ברצלונה, בנגיחה מול אוססונה. עם זאת, זו הייתה ההופעה המדהימה שלו מול ולנסיה בשבוע הרביעי של הליגה הספרדית, שגרמה לאוהדי ברצלונה להתאהב בו. במשחק הזה, הוא היה בכל מקום. עשה “סומבררו” ברחבה של ולנסיה, הבקיע שער וגם בישל, כמעט סחט פנדל והשקיע מאמץ ניכר לעין לכל אורך המשחק.

בתנועת רגל אחת נועזת, הטעה והביך את אסקיאל גאראי, הבלם הארגנטינאי של ולנסיה, כאילו לא היה שם שנייה לפני, כדי לעזור לחברו לקבוצה, פרנקי דה יונג, להבקיע. הקאמפ נואו כולו הריע בעמידה. כוכב נולד.

“הוא חלוץ לא מסובך”, סיפר עיתונאי של El Pais. “הוא יכול לשחק לאורך ההתקפה, ממש כחלוץ מרכזי ויכול לשחק מחוץ לרחבה. הסגנון משחק שלו מרגש. בגיל צעיר יותר, הוא היה צריך המשכיות, רצף משחקים עם הקבוצה הראשונה. אבל כשחקן, הוא תמיד מחפש ליצור סכנה. יש לו בעיטות מהירות, ומעל הכל, הוא נועז. עם אינטליגנציית כדורגל חדה.”

“אנסו פאטי שיחק את קדם העונה עם בארסה ב’, והיה פשוט מדהים.” טוען דאמיה, שחקן ברצלונה לשעבר שכיום מאמן את נבחרת קטלוניה הצעירה. “ואלוורדה קרא לו כדי להתבונן, לראות איך הוא באימון. מאותם ימים באימונים, ואלוורדה ראה שהוא מאוד כישרוני. כשאתה רואה שחקן כזה, לא אכפת לך מהגיל שלו. אני בטוח שואלוורדה חושב שהוא מוכן לעזור לקבוצה הראשונה כל עוד יזדקקו לעזרתו.”

אוסקר הרננדס, מי שאימן את לה מאסיה כעשור, נזכר ברגע שפאטי עבר לברצלונה מהררה, עיר קטנה בפרברי סביליה, כדי להצטרף לאקדמיית הנוער של המועדון.

הוא מזהיר מהציפיות של אנשים מפאטי: “אנסו עשה דברים במשחק מול ולנסיה שמצביעים על כך שהוא יכול להיות שחקן חשוב מאוד חשוב עבור ברצלונה, אך צריך להיות סובלניים איתו. כשהשחקנים המרכזיים בהתקפה יחזרו לכשירות, ההשתתפות שלו במשחקים עם הקבוצה הראשונה תפחת.”

“יש כלפיו ביטחון רב, אך אנחנו קצת מקדימים את זמנו. הרבה מאוד פעמים אנחנו מודאגים מלהאיץ בשחקן בן 18, בטענה שזה מוקדם מדי. הבחור הזה בן 16. המקום הטבעי שלו הוא בבארסה ב’, או בדקות מסוימות במשחקי הגביע ההתחלתיים עם הקבוצה הראשונה.”

פאטי נולד בגינאה ביסאו במערב אפריקה, ועבר לספרד בגיל 6. הרננדס הזכיר את אחד מהיהלומים של סלטיק ככישרון דומה לזה של פאטי – קראמוקו דמבלה. גם עליו יש מעקב צמוד.

“קראמוקו דמבלה היה שחקן שהרשים אותי מאוד כשעבדתי עם בארסה בטורנירים בינלאומיים. הוא בן 16, באותו גיל כמו פאטי. גם הוא ערך בכורה מוקדמת מאוד עם הקבוצה הראשונה של סלטיק. כילד, היה לו כישרון יוצא דופן. הוא היה מדהים.”

“בגיל כזה צעיר, 12 או 13, יכולתי להתערב על כך שהוא יהפוך להיות כוכב, אבל בגיל כל כך צעיר זה מאוד מאוד קשה לדעת איך יתפתחו דרכיהם – אם יגיעו לפסגה. יש המון שיקולים. בברצלונה למשל, אין עוד שחקן בגיל של אנסו שמוכן לשחק בקבוצה הראשונה.”

ברצלונה לא ייצרה כישרון תוצרת לה מאסיה שגדל להיות שחקן הרכב קבוע בקבוצה הראשונה מאז שפפ גווארדיולה העלה את סרחיו בוסקטס לשחק – וזה היה לפני יותר מעשור.

יש רצון עז ומוחשי, במיוחד בתקשורת הקטלאנית, לקדם את השחקנים הטובים ביותר באקדמיית הנוער. כנראה לחץ גדול יותר מכל מועדון באירופה. הרננדס לא חושב שזה מוסיף לחץ לפאטי.

“אני לא חושב שיש על שחקן שבא מלה מאסיה לחץ רב יותר מאשר על שחקן שבא מחוץ למועדון. להפך, יש פחות לחץ. שחקן מלה מאסיה גדל כשהתנסה בשיטת המשחק של ברצלונה. הוא יודע איך המועדון עובד.”

“זה נכון אמנם שבתוך המועדון, ההנהלה מעריכה יותר שחקנים שמגיעים מבחוץ מאשר שחקנים שגדלו בלה מאסיה. קרלס אלנייה, למשל, לא מקבל הזדמנויות במשך משחקים רבים. לרוב, זה דווקא קל יותר לתת לשחקן שהגיע מתוך המועדון את הבמה מאשר לשחקן שעלה 50 מיליון והגיע ממנצ’סטר יונייטד או מקום אחר.”

ערכו של פאטי בשוק מוערך כ-25 מיליון אירו, מה שממקם אותו במקום 17 כשחקן ברצלונה הכי מוערך בשוק. זה עוד מוקדם, אך לא נראה שהלחץ הזה מגיע לפאטי. הוא שגשג בהופעותיו בקאמפ נואו, האיצטדיון הגדול באירופה. “מה שטוב בו זה שהוא לא מפחד בקאמפ נואו.” טוען העיתונאי של El Pais. “לפעמים האיצטדיון של בארסה כל כך גדול ותובעני עבור שחקנים. תשאל את אנדרה גומש או פליפה קוטיניו. אנסו פאטי, לעומתם, לא מפחד לשחק בקאמפ נואו. הוא אוהב את זה. כמובן, אנחנו צריכים להיזהר כדי לא להיסחף. אנחנו צריכים להיות רגישים לגבי מה הוא יכול להשיג.”

לפאטי יש בעל ברית מעניין במחנה שלו. תמונת החיבוק של מסי עם פאטי כיכבה בכל הרשתות החברתיות. מיגל, אחיו של פאטי, משחק עם הבן של מסי בלה מאסיה. פאטי גם מצביע על רודריגו, אחיו הבכור של מסי, כסוכן שלו.

“כמובן שבעולם הכדורגל, להיות מנוהל על ידי אח של מסי זה הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות לשחקן, כי זו הזדמנות להתייעץ עם השחקן הטוב בעולם.” טוען הרננדס. “לגבי רודריגו, אני לא יודע עליו כסוכן, על השחקנים שהוא מייצג וכדומה, אך אני יודע שחיבור עם משפחת מסי, זו פריווילגיה שיש לאנסו.”

“מה שאנחנו רואים על המגרש – זה מה שהוא. הוא תמיד היה עם הרגליים על הקרקע. אפילו כשהוא ערך את הופעת הבכורה בקבוצה הראשונה, הוא חזר לצפות בחבריו משחקים בנוער. הם עדיין החברים שלו. אנחנו עוד נראה אם הוא יקבל עצות טובות ועד כמה הוא בוגר. יש שחקנים שרוצים להיכנס לקבוצה הראשונה ולהרכב ישירות. כרגע הכל לטובתו, אך צריך לראות איך דברים יתפתחו כשזמנים קשים יותר יגיעו.”

To Top