ברצלונה

ספינה ללא קפטן

ליונל מסי יהיה בן 33 ביוני. הכוכב הארגנטינאי שזכה עם ברצלונה בכל תואר אפשרי ומככב בקבוצה מאז אמצע העשור הראשון של שנות האלפיים, הוא כבר לא ילד קטן-קומה בעל מהירות מסחררת שאי אפשר לעקוב אחריו. את השיער הארוך החליף זקן מחוספס, כשהיום ברוב המשחקים קל יותר לראות אותו מביע פרצוף זועף מאשר חיוך. אל לטעות, מסי הוא עדיין השחקן הטוב בעולם, ואולי בהיסטוריה של המשחק, אבל היום כשהוא מוביל את ברצלונה ללא שום ספק או תחליף, קול התקתוק של שעון העצר נשמע חזק מעל שמי הקאמפ נואו.

אבל מסי הוא לא הסיפור הגדול. זאת אומרת, הוא כן, אבל ככל שהוא ממשיך להוות את מוקד התכנונים של הנהלת ברצלונה; האפשרות למצוא לו מחליף מתעכבת. וזה לא שיהיה קל למצוא לו תחליף.

ריאל מדריד, יריבתה של ברצלונה, הצליחה להיפרד מכריסטיאנו רונאלדו בעד תשלום נאה לגילו (רונאלדו מבוגר ממסי, כידוע), והתחילה לבנות את עצמה לפני שתי עונות. כשעשתה את המהלך הזה, הודיעה בריש גלי (ובניגוד לעבר) שהיא ממשיכה הלאה ומתחילה את היום שאחרי ההסתמכות הבלתי-נגמרת על הכוכב. ואכן, זה לקח זמן או עונת מעבר בה היא סיימה ללא תואר ורק במקום השלישי בליגה הספרדית, אבל אפשר לומר שהיום הקבוצה הלבנה בנויה על סגל רחב וצעיר, כשגלי התהילה של הכוכבים הבוגרים סוחבים את הצעירים שרעבים לתארים. מעין איזון בין שובע לנחישות. וזה אולי כל הסיפור, כי בריאל מדריד – אין שחקן שגדול יותר מהקבוצה עצמה, אפילו לא כריסטיאנו רונאלדו ששבר כל שיא אפשרי בכדורגל האירופאי. כשהשחקן עומד מול פלורנטינו פרס, הפנים של הקבוצה – הוא קטן ממנו, והאיש הגדול והמנוסה הוא זה שמקבל את ההחלטות.

אבל בברצלונה, נראה שאבדה הדרך. הקבוצה שפעם הייתה מסתמכת בגאווה על שחקני לה-מאסיה (אקדמיית הנוער של ברצלונה) ומשלבת אותם ביחד עם כוכבי על בוגרים, נראית אבודה. באופן פרדוקסלי, נראה שריאל מדריד וברצלונה החליפו מעט את התפקידים בדרכי ההתנהלות שלהן. וברצלונה היום, איך לומר, נראית כמו ספינה ללא קפטן. ולא מדובר במסי.

החשיבות של רוחב הסגל

כדי להבין כמה עמוקה הבעיה של ברצלונה, לא צריך להיות סטטיסטיקאי מחונן או עיתונאי בעל קשרים. מספיק להסתכל על הנתונים הפשוטים ביותר כדי לראות שמשהו בהנהלה של הבלאוגראנה עקום, והדבר הבולט ביותר הוא הסגל של הקבוצה הבוגרת. 

כרגע, ממש באמצע העונה, הסגל הבוגר של ברצלונה מונה 18 שחקנים בוגרים. לכל משחק, מעבר ל-11 הפותחים, מזומנים 7 שחקני ספסל. חישוב פשוט ומהיר מגלה בעיה ענקית: במצב הנוכחי, כל שחקני הסגל של ברצלונה מזומנים אל הדגל. בכל משחק. מעבר ל-18 השחקנים האלו, לברצלונה יש קבוצת מילואים זמינה המכילה גם שחקנים מהאקדמיה, כמו אנסו פאטי בן ה-17 שכבר שיחק ברוב משחקי הליגה העונה וריקי פויג’ המוכשר שמזכיר במשחקו את הקשרים הגדולים של ברצלונה. מעבר אליהם, אף שחקן במאגר הזה לא שיחק יותר ממשחק אחד העונה, ברגעים “מתים”, כשמדובר כאמור בדקות בודדות. וזה לא שלא היו שחקנים מוכשרים מהאקדמיה, הם פשוט כבר לא חלק מהקבוצה: קרלס אלנייה, קרלס פרס ומוסא וואגה, כולם שחקני נוער של ברצלונה – שיחקו העונה יותר משחקים מכל שאר השחקנים באקדמיה, אבל שוחררו בהשאלות בחלון החורף. השחקנים האלו, דרך אגב, היו כבר רשומים כחלק מהקבוצה הבוגרת.

השורה התחתונה היא שישנו דיסוננס כעת בסגל של ברצלונה: מחד, שחקנים צעירים לא מקבלים הזדמנויות אפילו כשהסגל קצר. מאידך, ההסתמכות על שחקן כמו אנסו פאטי, בן 17 בלבד, מהווה משקולת כבדה שעלולה ליפול בכל רגע. אבל זו אפילו לא הבעיה הגדולה ביותר. בחזרה למספרי הסגל, שמונה כעת 20 שחקנים, כולל פאטי ופויג’: לואיס סוארס גמר את העונה בגלל ניתוח שידעו עליו מראש. ההנהלה עדיין לא דאגה למצוא לו מחליף, למרות שתקופה ארוכה סוארס שיחק כשהוא חווה כאבים וכשלצוות הרפואי ידוע שיש לטפל בו. נוסיף לזה את העובדה שעוסמאן דמבלה נפצע שוב במהלך תקופת ההחלמה שלו מפציעה משנה שעברה. גם הוא גמר את העונה. וכך ברצלונה נשארת עם 16 שחקני סגל בוגר. הנתון הזה הוא מביך, הזוי, מטורף.

בשנה שעברה, כשזכתה באליפות, היו לברצלונה 23 שחקני סגל. בעונה שלפני כן, לברצלונה היו 28 שחקני סגל בוגר. בעונה שלפני כן, עונת 2016-17, בסגל של ריאל מדריד, האלופה, היו 27 שחקני סגל בוגר. הנקודה ברורה: כדי לזכות בתארים, צריך סגל עבה ומגוון. לשם השוואה, לברצלונה יש פחות שחקני סגל בוגר, בפער, מכל אחת משבע הקבוצות האחרות בחלק העליון של הליגה הספרדית. בסגל של ריאל מדריד ישנם 25 שחקני סגל בוגר, אבל גם לולנסיה (25 שחקני סגל בוגר), חטאפה (24), ויאריאל (24), ריאל סוסיאדד (23), אתלטיקו מדריד (23) וסביליה (23) – יש הרבה יותר שחקנים בסגל מלברצלונה. למעשה, הסגל הקצר ביותר לעומת זה של ברצלונה, הסגל של אתלטיקו מדריד – מכיל 5 שחקנים יותר (ושוב, כולל שני שחקנים שגמרו את העונה). ההבדל העצום הזה, והעובדה שבחלון ההעברות האחרון הנהלת ברצלונה רק שחררה שחקנים (כנראה כדי להקטין את הגירעון שבו נמצאת הקבוצה), יוצרים יחד מצב בו כל פציעה, מומנטום-רע או אפילו ריב זמני; מביאים את האפשרות של המאמן (אז וואלוורדה, היום סטיין) למצב בו “ריצה ארוכה” לאורך העונה ובמספר טורנירים במקביל, היא כמעט בלתי אפשרית.

לראייה, בניצחון החשוב על חטאפה נפצע ג’ורדי אלבה, שוב, לתקופה של כשלושה שבועות. הוא יחמיץ את הקלאסיקו מול ריאל מדריד וכנראה גם את המשחק הראשון מול נאפולי בשמינית גמר ליגת האלופות. המחליף שלו בסגל הוא ג’וניור פירפו שאף עלה ובישל מול חטאפה את אחד השערים ונראה מצוין. אבל לפירפו אין מחליף. אפילו ז’אן קלייר טודיבו שוחרר בינואר, ושאר שחקני ההגנה של ברצלונה הם או בלמים או קשרים (סרג’י רוברטו). לקיקה סטיין אין טווח בחירה, אין יכולת לאלתר.

איוש מחדש

בתקשורת מתייחסים לא פעם לעונה הנוכחית בתור עונת מעבר. הרבה פציעות, סגל קצר ומבוגר, הפארסה של ניימאר שלא חזר – כל אלו מביאים את ברצלונה, באמצע העונה, כשהיא בכושר רע וכשהיא כבר איבדה תואר אחד (גביע המלך). בליגה היא מפגרת אחרי ריאל ובקרוב תשחק מולה בברנבאו, ובליגת האלופות – הכל יכול להיות. אבל ישנה תחושה שמעבר לנאומים של מסי במחציות המשחקים, אין רוח במפרשים של ברצלונה. וזה נובע בעיקר מההנהלה.

נראה שברצלונה תעשה שימוש בפרצה בסעיף העברות של התאחדות הליגה הספרדית ותנסה לרכוש חלוץ מתוך הליגה, למרות שחלון ההעברות נסגר. גם אם תעשה את זה, היא תצטרך לשלם לא מעט (וכנראה יותר מדי), אבל הסגל יישאר קצר. כמו שזה נראה כרגע, ברצלונה לא תוכל לרוץ רחוק העונה, וגם אם כן – זה יעלה לה בכסף, בפציעות ובעייפות פיזית ומנטלית. ייתכן שבשנה הבאה נראה שינויי סגל גדולים נוספים כמו גם “הקפצה לזמן קבוע” של שחקני נוער אל הסגל הבוגר. לא מן הנמנע ששחקנים וותיקים יימכרו וכבר התחילו שמועות על עזיבה של לאו מסי (שוב). 

מה שלא יקרה, נראה שהבחירות לנשיאות ברצלונה ב-2021 יהיו קריטיות. הנשיא ברתומאו אולי ימצא את עצמו עוזב את הקבוצה בבושת פנים, ואולי הנהלה חדשה תוכל לנסות לבנות סגל שמסמל תקופה חדשה, טרייה וצעירה יותר. ההסתמכות על הישן לא תוכל להמשיך לטווח ארוך, בטח כשהמשאבים הולכים ומתכלים.

1 Comment

1 Comment

  1. vurtil opmer

    March 24, 2020 at 09:56

    I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again

Leave a Reply

Your email address will not be published.

To Top